Niektórzy z DJ-ów czują się komfortowo, pracując z mikrofonem. Inni współpracują z osobą, która zajmuje się konferansjerką. Jeśli wiecie, że wasi goście potrzebują zachęty, aby ruszyć na parkiet czy wziąć udział w zabawach, potrzebujecie osoby, która nie tylko zajmie się oprawą muzyczną, ale również poprowadzi całą imprezę. Podczas spotkania z DJ-em warto przedyskutować tę kwestię i omówić elementy wesela, za które będzie odpowiedzialny.
Z pewnością podczas poszukiwań DJ-a, z którym chcecie współpracować, trafiliście na informację o jego muzycznych preferencjach. Często DJ specjalizuje się w imprezach w stylu lat 70. i 80. lub prowadzi wesela, na których gra największe, współczesne hity. Warto doprecyzować tą kwestię i dowiedzieć się, czy jest on otwarty również na inne gatunki muzyczne. Jeśli zależy nam na konkretnym gatunku, warto powiedzieć o tym podczas spotkania. Przydatna może się okazać także przykładowa playlista, która pokaże wam, jakich utworów możecie spodziewać się na weselu.
Marzycie o tym, by na weselu usłyszeć „waszą” piosenkę? Chcielibyście, aby w konkretnych momentach imprezy towarzyszyły wam zaplanowane utwory? DJ nie powinien mieć z tym problemu – w końcu to wasz dzień i macie prawo spersonalizować swoje przyjęcie. Aby jednak mieć pewność, zapytajcie się wybranego usługodawcę, czy możecie przygotować playlistę utworów, które mają znaleźć się na weselu. Pamiętajcie tylko, aby nie przekraczała ona ok. 15 utworów – w przeciwnym razie DJ może mieć ograniczone możliwości reagowania na atmosferę na parkiecie.
Podczas spotkania koniecznie ustalcie z DJ-em, jak powinna wyglądać część rozrywkowa na waszym weselu. Od usługodawcy powinniście otrzymać propozycje zabaw, które najczęściej są przez niego proponowane podczas imprezy i przy których goście najchętniej się bawią. Jeśli któreś z nich nie będą zgodne z waszą stylistyką, koniecznie o tym powiedzcie. Takie spotkanie to dobra okazja, aby zaproponować również coś od siebie – być może sami uczestniczyliście w zabawach weselnych, które szczególnie dobrze wspominacie?
Koniecznie dowiedzcie się, ile godzin wchodzi w skład pracy DJ-a. Są one liczone od momentu rozpoczęcia imprezy. Czas, którego usługodawca potrzebuje na rozłożenie sprzętu nie powinien być wliczony do usługi. Zapytajcie się również, czy w sytuacji, gdy podczas zabawy okaże się, że goście nie chcą jeszcze iść do domu, imprezę będzie można przedłużyć. Przy okazji warto dowiedzieć się, ile przerw DJ potrzebuje podczas swojej pracy i jak ułożony będzie harmonogram wydarzeń na weselu.
Standardem jest, że płacicie za określoną liczbę godzin pracy DJ-a i fakt, że posiada on odpowiedni sprzęt grający i nagłośnienie dostosowane do wielkości sali. W pakiecie najczęściej jest również oświetlenie sali – tutaj jednak oferty poszczególnych osób mogą się różnić. Jeśli nie znacie się na dekoracji światłem, poproście o zdjęcia, na których widać kompetencje i możliwości DJ-a w zakresie oświetlania pomieszczeń. To bardzo ważne, ponieważ za pomocą światła możemy wyczarować wyjątkową atmosferę naszej uroczystości, zarówno podczas zabaw na parkiecie, jak i przerw na jedzenie czy odpoczynek.
Sporządzenie umowy to najważniejszy element współpracy. Aby miała ona moc prawną, powinny się w niej znaleźć takie informacje, jak data wesela czy oznaczenie stron. Umowa weselna z DJ-em dodatkowo powinna szczegółowo regulować ustalenia dotyczące zobowiązań (np. godziny trwania imprezy) oraz ściśle określać warunki finansowe. Przed podpisaniem umowy koniecznie przeczytajcie ją dokładnie, aby żaden warunek was nie zaskoczył. Dobrym pomysłem jest poproszenie o draft umowy jeszcze przed spotkaniem – wtedy będziecie mogli przygotować do niego konkretne pytania. Jeśli DJ nie chce podpisać umowy, to uważajcie – na pewno coś kombinuje!